info o projekte Propagácia v Chlmecké názory Propagácia v UJSZO fotodokumentácia z aktivít učebné materiály zONA v IT - videorozhovory Programovanie Lego robotov HKIK partner projektu

Zóna v IT

info o projekte

ZÓNA v IT! Popularizácia  prírodovedných oblastí na Gymnáziu-Gimnáziu v Kráľovskom Chlmci a župe Heves

Projektové  partnerstvo tvoria Gymnázium – Gimnázium v Kráľovskom Chlmci a Obchodná a priemyselná komora  Hevešskej župy. Cieľom projektu je propagovať vedné odbory s osobitným zameraním na oslovenie a motiváciu dievčat. Skúsenosti a profil oboch partnerov sa mierne líšia, čo dokonale prispieva k širokému obsiahnutiu problematiky kariérového poradenstva a prírodovedného vzdelávania. Chceme komplexne ovplyvňovať mladých ľudí, aby si z nich čoraz viac volilo vzdelávanie a budúcu profesiu v oblasti STEAM (veda, technológia, strojárstvo, umenie, remeslá a dizajn, matematika).
Podľa údajov Eurostatu za rok 2018 je podiel žien vo vede a technike na Slovensku 38,77% a v Maďarsku 30,12%. Okrem súčasných trendov je možné v tejto oblasti predpovedať vážny nedostatok pracovnej sily, bez ohľadu na pohlavie. Študenti často nemajú reálny obraz o kariérových možnostiach ponúkaných v oblasti STEAM, pretože táto oblasť sa rýchlo mení a učitelia a výchovní poradcovia väčšinou nemajú aktuálne informácie, ktoré by študentom pomohli pri rozhodovaní. Predstavy o povolaniach STEAM sú plné stereotypov a učebné osnovy často nedokážu držať krok s najnovšími vedeckými poznatkami. Z tohto dôvodu by sme chceli na tieto problémy reagovať zdieľaním našich skúseností v spoločnom cezhraničnom projekte. V našom spoločnom programe kariérneho rozvoja chceme využívať moderné a pútavé nástroje na revolučný prenos odborných znalostí, ako aj na záujmovo orientované STEAM vzdelávanie v školskom prostredí. Z krátkodobého hľadiska očakávame, že mladým ľuďom poskytneme dôveryhodné informácie o povolaniach a zamestnaniach. Dlhodobé výsledky očakávame v ďalšom vzdelávaní, ktoré sa bude realizovať v zvolených oblastiach STEAM.

Határtalanul a tét!

A természettudományos terület népszerűsítése fiatalok körében a Királyhelmeci Gimnáziumban és Heves megyében. Projekt azonosító: FMP-E/1901/4.1/061

A partnerséget a Királyhelmeci Gimnázium és a Heves Megyei Kereskedelmi és Iparkamara alkotja. A projekt során a természettudományos területek népszerűsítését tűztük ki célként, különös figyelmet fordítva a lányok érdeklődésének felkeltésére. Tapasztalatunk és profilunk némileg eltérő, amely tökéletesen hozzájárul ahhoz, hogy széles spektrumon tudjuk értelmezni a pályaorientációt és a természettudományos oktatást. Komplex módon kívánunk hatást gyakorolni a fiatalokra annak érdekében, hogy minél többen válasszák a STEAM (Science, Technology, Engineering, Art&Craft&Design, Math) területeket.

Her Zone in IT!

Popularization of science at Gymnázium – Gimnázium Kráľovský Chlmec (Slovakia) and Heves County (Hungary)

Project ID: FMP-E/1901/4.1/061

The project partnership consists of Gymnázium - Gimnázium Kráľovský Chlmec and the Chamber of Commerce and Industry of Heves County. The aim of the project is to promote scientific disciplines with a special focus on addressing and motivating girls. The experience and profile of both partners differ slightly, which perfectly contributes to the broad coverage of the issues of career counselling and science education. We want to encourage young people to choose their education and future profession in the field of STEAM (Science, Technology, Engineering, Arts&Crafts&Design and Mathematics).
According to Eurostat data for 2018, the share of women in science and technology is 38.77% in Slovakia and 30.12% in Hungary. Currently, a serious labor shortage can be predicted in this area, regardless of gender. Students often do not have a realistic picture of career opportunities offered in the field of STEAM, as this area is changing rapidly. Teachers and educational counselors usually do not have up-to-date information to help students make their decisions. The ideas about STEAM professions are full of stereotypes and the curriculum often fails to keep up with the latest scientific knowledge. For this reason, we would like to respond to these problems by sharing our experience in a joint cross-border project. In our career development programme, we want to use modern and engaging tools to share professional knowledge and acknowledge students with STEAM education in the school environment. In the short term, we expect to provide young people with reliable information about occupations and jobs. We expect long-term results in further education, which will be implemented in selected areas of STEAM.

www.skhu.eu

www.viacarpatia-spf.eu