info o projekte Propagácia v Chlmecké názory Propagácia v UJSZO fotodokumentácia z aktivít učebné materiály zONA v IT - videorozhovory Programovanie Lego robotov HKIK partner projektu

Zóna v IT

zONA v IT - videorozhovory

Počas programu ženy pracujúce v oblasti STEAM vyrozprávajú svoje životné príbehy a vysvetlia, ako riešili svoje ťažkosti počas vzostupujúcej kariéry. Dievčatám predostrieme pozitívny, dôveryhodný príklad. Motivačný prejav prednášajúcich prispeje k ich sebavedomiu a presvedčeniu, že aj oni to dokážu. V krátkodobom horizonte očakávame, že podujatia poskytnú mladým ľuďom autentické a neskreslené informácie o školskom systéme a dostupných povolaniach. V rámci dlhodobých výsledkov očakávame nárast počtu dievčat študujúcich odbory STEAM.

Hanesz Angelika

A Talentum műhely alapítója és a Talentum Cassoviensis Alapítvány ügyintézője

A Talentum műhely 2011-ben alakult Hanesz Angelika vezetésével, aki a csapat szakmai mentora és az ezzel összefüggő tevékenység szervezője. A Talentum műhely csapatát robotika iránt érdeklődő kassai fiatalok hozták létre 2011-ben. A programozóműhely alapítói informatika oktatásával és vállalatirányítási tanácsadással foglalkozó szakemberek, akik az informatika új mószereivel és eszközeivel kívánják felkelteni a diákok érdeklődését az informatika iránt. Lego robotok építése és programozása a leghatékonyabb és legszórakoztatóbb módja a fiatalok szofterfejlesztési és konstrukciós képességeinek fejlesztésére. A Talentum programozó műhely fő támogatója a Talentum Cassoviensis Alapítvány, amely biztosítja a tevékenység anyagi és szervezési hátterét.

Videorozhovor s Ing. Angelikou Hanesz - Videobeszélgetés Hanesz Angelika mérnöknővel

Je zakladateľom dielne Talentum a správcom Nadácie Talentum Cassoviensis. Workshop Talentum bol založený v roku 2011 pod vedením Angeliky Haneszovej, ktorá je profesionálnym mentorom tímu a organizátorom súvisiacich aktivít. Tím workshopu Talentum vytvorili v roku 2011 mladí košičania so záujmom o robotiku. Zakladateľmi workshopu o programovaní sú odborníci v oblasti IT vzdelávania a poradenstva v oblasti obchodného manažmentu, ktorí chcú v nových metódach a nástrojoch IT vzbudiť záujem študentov o IT. Stavanie a programovanie robotov Lego je najefektívnejší a najzábavnejší spôsob, ako rozvíjať algoritmické myslenie a stavebné schopnosti mladých ľudí. Hlavným sponzorom programovacieho workshopu Talentum je Nadácia Talentum Cassoviensis, ktorá poskytuje materiálne a organizačné zázemie pre túto aktivitu.

ANGELIKA HANESZ - Founder of talentum workshop and administrator of the Talentum Cassoviensis Foundation

The Talentum workshop was founded in 2011 under the leadership of Angelika Hanesz, who is the team's professional mentor and organizer of the related activity. Talentum workshop team was created in 2011 by young students from Kosice interested in robotics. The founders of the programming workshop are IT education and corporate governance consultancy professionals who want to attract students to IT with new tools and tools for IT. Building and programming Lego robots is the most efficient and fun way to develop young people's sophistication and construction skills. The main sponsor of the Talentum programming workshop is the Talentum Cassoviensis Foundation, which provides the financial and organizational background of the activity.

RNDr. Annamária Jutková

V roku 2015 ukončila magisterské štúdium v študijnom programe Biofyzika na Univerzite Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach obhájením diplomovej práce s názvom „Vlastnosti tvorby komplexov fotosenzibilizátora hypericínu s vysokohustotnými lipoproteínmi (HDL)“.

V roku 2015 nastúpila na doktorandské štúdium v študijnom programe Biofyzika na Univerzite Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach a pod vedením doc. Mgr. Daniela Jancuru, PhD. v roku 2017 obhájila rigoróznu prácu s názvom „Komplexy DARPin – endogénne lipoproteíny ako inovatívne prostriedky pre cielený transport liečiv“.
V súčasnosti pokračuje vo vývoji nanoprenášačov protinádorových liečiv na báze lipoproteínov a polymérnych micel pre cielený transport do nádorových buniek.

RNDr. Annamária Jutková - On a way to find anti-cancer treatment and drugs

The young scientist graduated in 2015. She accomplished her Master´s Degree studies in Biophysics at Pavol Jozef Šafarik University (Košice). In her thesis she dealt with the issue of high-density lipoproteins - Properties of complexing photosensitizer hypericin with high-density lipoproteins. After that, she started her Doctor´s Degree studies lead by her mentor, doc. Mgr. Daniel Jancura PhD. She has been working on studies of development of nanoprotectors of antitumor drugs based on lipoproteins and polymer micelles for targeted transport into tumor cells.

Videorozhovor s RNDR. Annamáriou Jutkovou - 1.časť

Videorozhovor s RNDR. Annamáriou Jutkovou - 2.časť